RETROSPEKTIVA: 1. HRL za žene – 14. kolo

0
508

Četrnaestim kolom rukometašice su započele drugi deo sezone. Jako vredne bodove osvojili su Koka, Split i Dugo Selo čime su ostali u gornjem domu hrvatskog ženskog rukometa. Na začelju je sve ostalo po starom jer su Zelina, Trogir i Trešnjevka poraženi.

Koka je prema očekivanju pobedila Trešnjevku. Ali ne tako lako kao što bi se moglo očekivati gledamo li rezultate i tabelu ove sezone. Više od pola sata, Trešnjevka je vodila. Nekoliko puta u prvom delu ta prednost je iznosila tri gola. Najveća je bila plus četiri u 27. minutu. Ipak, u poslednja tri minuta Koka je serijom od četiri gola stigla do izjednačenja i relativno zadovoljna otišla na odmor. Nakon tri minuta igre u nastavku prednost seli na stranu domaćih rukometašica i ostaje do kraja. Trešnjevka se držala desetak minuta u drugom delu, i onda potpuno posustala. Varaždinke su drugih 30 minuta dobile 14:8. Sara Šopar je imala 12 odbrana. Dora Potočnjak četiri, a to je za svaku ekipu sjajno ostvarenje. Prvi strelac domaćeg sastava bila je Ena Car sa sedam golova. Na drugoj strani odlična je bila Petra Lovrenčević s 13 odbrana. A sedam golova dala je Leonadra Kapetanović.

Susedski derbi u Trogiru pripao je Splitu 2010. I to uverljivo. Gošće su utakmicu otvorile silovito. Već nakon osam minuta igre imale su četiri gola viška 2:6. Trogirske rukometašice su se držale na minus tri ili četiri gola do 18. minuta. Onda kreće nezadrživi niz gošći koje su u preostalih 12 minuta prvog dela postigle devet, a primile samo dva gola i na odmor otišle s 11 razlike (10:21). Ništa se nije promenilo ni u drugom delu. Splićanke su nastavile da igraju u svom ritmu i nemilosrdno punile mrežu domaćeg sastava. Na kraju su se zaustavile na broju 34, odnosno plus 13 (21:34). Po pet golova za Trogir dale su Andrea Sesar i Matea Tomić. Kod Splita 15 odbrana Ivone Stilinović. Po pet golova postigle su Klara Birtić, Ana Lovrić i Sara Sablić.

Lakše nego što se očekivalo, Dugo Selo 55 ostvarilo je uverljivu pobedu protiv Bjelovara. Sve je praktično bilo rešeno već nakon prvog dela. Tada su domaće rukometašice već imale deset golova prednosti. Bjelovarke su u tih 30 minuta primile 20 golova, a to im se nije dogodilo ni protiv Podravke ni protiv Lokomotive. Najveća prednost dugoselskih rukometašica u nastavku bila je plus 14. Bjelovar je najbolje minute odigrao tek u završnici kada su se domaće malo opustile. Stoga je drugo poluvreme bilo izjednačeno 13:13. Ali domaćim rukometašicama ostala je ona razlika iz prvih 30 minuta. Kao i obično briljirala je Mara Budić na golu. Na kraju je skupila 16 odbrana. Osam golova dala je Paula Jakešević, sedam Josipa Bebek, po šest Anamarija Galić i Jelena Blažek. U bjelovarskim redovima dve igračica po četiri gola – Ema Guskić i Ana Čagalj.

Sesvete nisu propustile priliku da protiv slabašne Zeline ne osvoje nove bodove. Gošće su utakmicu otvorile s četiri gola u nizu. Najveću prednost imale su 10. minutu kada je semafor pokazivao 2:7. Zelina je nakon toga imala jako lepih šest minuta i uspela da dođe na minus jedan 7:8. Ipak, Sesvećanke su mirnije u završnici prvog dela pa na odmor odlaze s plus tri 11:14. Poput prvog, gošće odlično počinju i drugo poluvreme. Opet su dale četiri gola zaredom i u 35. minutu podigle svoju prednost na šest golova 12:18. Ali domaće rukometašice se ne predaju. Na ulasku u poslednjih deset minuta bile su na minus tri 19:22. I čini se da su u završnici platile cenu te jurnjave za zaostatkom. Sesvete su u deset minuta napravile niz od 1:8, i bez prevelikog stresa privele utakmicu kraju. Sa sedam golova Mirna Vučković bila je najbolja u domaćim redovima. Najbolja kod Sesveta Lana Jurina s devet golova. Samo malo slabija Mihaela Bešen sa sedam golova uz tek jedan promašaj.

Vrlo zanimljiv meč odigrali su Umag i Osijek. Prva četvrtina pripala je gošćama. Onda stiže serija domaćih rukometašica koje u samo pet minuta stvaraju pet golova razlike i dosta mirno privode kraju prvi deo sa 16:13. Osijek je odlučniji na početku drugog dela, i vraća se na minus jedan. I tako je bilo sve do 39. minuta kad ponovo umaške rukometašice prave seriju od 3:0 i beže na plus četiri. U poslednjoj četvrtini vodila se velika borba i igralo uglavnom gol za gol. Ali domaćin je ljubomorno čuvao prednost od tri ili čak četiri gola. Kad su konačno šest minuta pre kraja probili tu magičnu granicu i otišle na pet razlike sve je bilo gotovo. Ana Jajčević (10) i Nataša Miočinović (8) dale su više od polovine domaćih golova. Sedam je još dodala Katarina Raspudić, a to je ukupno 25, od 32 pogotka Umaga. Kod Osijeka Petra Frančić šest od šest, a po pet golova postigle su Dora Lacković, Josipa Paula Jerčinović i Lucija Humel.

Lokomotiva je maksimalno ozbiljno shvatila Dalmatinku. Kako i ne bi kad je reč o četvrtom sastavu lige. U početnih desetak minuta bila je to igra gol za gol. Onda Lokomotiva uspeva da napravi seriju od četiri gola zaredom i s 5:5, pobegne na 5:9. Dalmatinka to više nije mogla da uhvati pa je do poluvremena zaostala još jedan gol više, 8:14. Lokosice i nastavak otvaraju mini serijom od tri gola i tako omogućavaju znatno mirniju igru. U 37. minutu njihova prednost penje s na deset razlike 9:19. Bilo je jasno da su novi bodovi tu, ali je ostalo pitanje kakva će biti konačna razlika i koliko Dalmatinka može da pokaže kada treba da juri zaostatak. Pod silnim naletom Lokomotive domaće su ostale potpuno sputane u drugom i dale su samo pet golova. Lokomotiva je bila još malo uspešnija nego u prvoj deonici i postigla je 16. Tako se konačna razlika zaustavila na broju 17. Lana Jarak s tri gola bila je najefikasnija u redovima Dalmatinke. Kod Lokomotive najbolja Andrea Šimara s devet pogodaka.

Rukometašice Podravka Vegete odigrale su i zaostalo 14. kolo 1.HRL za žene na gostovanju u Čakovcu protiv Zrinskog i upisale pobedu 19:29, poluvreme 7:15. Otvorila je Podravka Vegeta utakmicu vođstvom u prvon minutu, a domaćin do prvog pogotka dolazi tek u 6. minutu, rezultat je 1:3. Priključila se domaća ekipa i došla do izjednačenja 4:4, ali vraća Podravka prednost i u 15. minutu pogađa Mugoša s krila za 4:7. Potom sledi Šenvald za prvih +4. Trener Zrinskog je u tom trenutku pozvao minut odmora. Do kraja prvog dela domaća ekipa ostaje tek na sedam golova, a Podravka je otišla na velikih +8 za prvih 30 minuta. Rezultat poluvremena je bio 7:15. U drugom delu nije bilo sumnje da će pozitivan rezultat kao i bodovi otići na stranu podravkašica, a Podravka Vegeta je potvrdila status favorita te uverljivo slavila u 14. kolu 1.HRL za žene rezultatom 19:29. U redovima Podravka Vegete najefikasnije su bile Mugoša i Milosavljević svaka s po pet pogodaka te Šenvald, Zadravec i Franušić svaka s po četiri pogodaka. U redovima domaće ekipe Zrinskog iz Čakovca najviše su se istaknule Hana Vuljak s pet pogodaka te golmanka Kozjak koja je upisala 15 odbrana.

HRL ZA ŽENE: 14. KOLO

KOKA – TREŠNJEVKA 27:21
TROGIR – SPLIT 2010 21:34
DUGO SELO 55 – BJELOVAR 33:23
ZELINA – SESVETE AGROPROTEINKA 21:31
UMAG – OSIJEK 32:26
DALMATINKA – LOKOMOTIVA ZAGREB 13:30
ZRINSKI – PODRAVKA VEGETA 19:29