Hrvatska slavila protiv Bahreina i zauzela 9. mesto na Svetskom prvenstvu!

0
228

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobedila je Bahrein 43:32 u 3. kolu Glavne grupe 4 svetskog prvenstva u Švedskoj i Poljskoj i tako osvojila 9.mesto.

To bi trebalo da donese mesto u olimpijskim kvalifikacijama za Igre u Parizu 2024. godine.

Dva potpuno različita poluvremena odigrala je reprezentacija Hrvatske. Prvo slabo, drugo jako dobro. Utakmica protiv Bahreina mogla je Hrvatskoj u jako srećnom raspletu da donese plasman u četvrtfinale. Ali za to je Hrvatskoj trebala visoka pobeda, i da Danska izgubi od Egipta. Hrvatska je u utakmicu ušla s +17 gol razlikom, a Danska + 39. Pravo čudo trebalo je dakle da se dogodi u Malme Areni da bi se hrvatska reprezentacija našla među osam najboljih. Pobedom je imala sigurno 9. mesto i osigurane olimpijske kvalifikacije za Pariz 2024. godine.

Inače, jednu promenu napravio je selektor Hrvoje Horvat za utakmicu protiv Bahreina. U sastav je uvrstio Nikolu Grahovca, a na tribini je zbog povrede završio Lovro Mihić. Početna postava je bila: Mate Šunjić na golu, Marin Jelinić i Filip Glavaš na krilima. Crta je pripala kao i obično na početku Željku Musi. Na bekovskim pozicijama našli su se Josip šarac, Luka Cindrić i Ivan Martinović.

Plan je bio odmah da se krene agresivno s odbranom 5-1, u kojoj će naravno centralnu ulogu imati kapiten Duvnjak. Bahrein je to lako rešavao igrom jedan na jedan i vodio prvih šest minuta. Pritom je izborio čak tri sedmerca, a realizovao dva. Hrvatska je prvi put povela sa 5:4.

Uspavanost odbrane Hrvatske potrajala je još jako dugo. Tek s prvim isključenjem bahreinskog igrača došli su Hrvati malo do vazduha. Selektor Horvat je ubrzo zamenio golmana. Trebala je podrška između stativa jer je bilo jasno da Bahrein lako čita odbranu balkanske selekcije, i prolazi kroz nju kako hoće. Delimično su to Hrvati dobili i u 20. minutu prvi put poveli s dva razlike 13:11.

Bahrein je i to stigao. Ali nakon toga je napravio tri tehničke greške, jedan napad je zaustavio Dominik Kuzmanović pa je Hrvatska došla do plus tri (17:14). Ali nije to zadržala do odmora jer je Bahrein s dva gola u poslednjem minutu stigao na minus jedan (17:16). Hrvatska je imala čak 85 posto realizacije, ali i 6 izgubljenih lopti i jednu tehničku grešku. Hrvatski golmani su imali 7, bahreinski samo jednu odbranu.

Dobro je reprezentacija Hrvatske reagovala na početku drugog dela. S dva brza gola otišla je opet na plus tri 19:16. Upali su nakon toga jednim delom u zamku „prljave“ igre i nervoze protivnika, i tako nepotrebno trošili snagu.

Uspeli su brzo da se smire Hrvati. Pomogao je i Dominik Kuzmanović svojim odbranama, pa je Hrvatska prvi put u 40. minutu bila na 5 golova viška 24:19. I čini se napokon prodisala punim plućima te proigrala kako zna i ume.

Sredinom nastavka prednost Hrvatske narasla je na osam golova i straha oko konačnog ishoda nije bilo. Ostalo je samo da vidimo kolika će razlika biti na kraju, jer je već odavno bilo jasno da od velike prednosti neće biti ništa, a to znači i dodatnog pritiska na Dansku, odnosno da Hrvatska neće u četvrtfinale.

Završilo se sa 43:32. Po 11 golova dali su Ivan Martinović bez promašaja, i Filip Glavaš uz dva slaba udarca. Luka Cindrić je dodao 8. Dominik Kuzmanović skupio je 8 odbrana. Među Bahreincima najbolji Kasim Kambar sa 7 golova.

HRVATSKA: M. Šunjić 2/9 ,D. Kuzmnović 8/33 , D. Duvnjak 0/1  ,J. Gojun -/-    ,P. Kraljević -/-   ,J. Šarac   , 1/1, I. Karačić 3/3 ,Ž. Musa 0/1  ,L. Šebetić -/-  ,L. Cindrić 8/9  ,N. Grahovac 1/1 ,I. Martinović 11/11  ,L. Šušnja -/-  ,M. Šipić 1/1   ,F. Glavaš 11/13 , M. Jelinić 7/9  selektor: Hrvoje Horvat

BAHREIN: H. Isa 2/22  , M. Ali 1/22  ,A. Eid 2/3J. Alsalatina -/-   ,H.Alsamahiji -/-   ,A. Ali -/-  ,Q. Qambar    7/9 ,M. Abdulredha -/-   ,A. Fahdul 1/1   ,M. Ali 1/3 ,M. Alzaimoor -/-  ,K. Mahfoodh 4/6   ,A. Ali Merza 4/6  ,M. Mohamed 1/1  ,M. Mohamed 6/7   ,H. Alsayad 6/12   selektor: Aron Kristjansson ( Island)