SP 2021 (Ž) – Japan porazio Hrvatsku – Nemačka bolja od Mađarske!

0
310

Čekali od početka prvenstva i napokon dočekali. Danas smo imali vrlo zanimljiv raspored i vrlo kvalitetne utakmice koje su obilovale dobrim potezima. Krenimo redom. U grupi E je Nemačka dočekala Mađarsku i nakon 60 minuta je domaćin slavio pobedu rezultatom 25:24 (14:9). Kako su rukometni analitičari najavili to se i dogodilo. Nemačka i Mađarska su se nadmetale tokom celog prvog poluvremena a u 14. minutu je Grijsels donela Nemicama 7:4. Vezale su Mađarice 4 gola i brzo preokrenule na 7:8. Majdhof i Berger su ponovo vratili prednost na stranu Nemačke a Klujber je u 20. minutu izjednačila za 9:9. Od 22. minuta Mađarice su potonule i to Nemačka pametno koristi. Do kraja poluvremena nisu dozvolile gošćama da postignu gol te se na odmor ide sa 14:9. U drugom poluvremenu su Nemice imale prednost do 42. minuta a potom Mađarska dolazi do 18:18. Ponovilo se ono sa početka utakmice i krenula je igra gol za gol. Od 54. minuta Grijsels i Šmelcer pogađaju za 25:23 a zatim nema golova do samog kraja kada Lukač smanjuje na 25:24 i tako se završava ova vrlo zanimljiva utakmica. Baš je već pomenuta Viktorija Lukač bila najefikasnija kod Mađarica sa 5 pogodaka dok su Nemačku sa isto toliko pogodaka vodile Mejke Šmelcer i Julija Majdhof. Nemačka će se boriti u grupi III gde će startovati sa 2. mesta sa 4 boda dok će Mađarice krenuti sa 2 boda u narednu rundu.

Danska u Granoljersu nije imala probleme sa Korejom. Posle 60 minuta igre slavila je reprezentacija iz Evrope sa visokih 35:23 (19:14). Samo na kratko su reprezentativke Koreje mrsile konce Dankinjama a potom su izabranice Jespera Jensena krenule nešto ofanzivnije i u 14. minutu je bilo 8:3. Uspele su da se vrate gošće u utakmicu i na poluvreme se odlazi sa 19:14. U drugom poluvremenu potpuno ista pesma. Jensen i Fris su otvorile ali je Kim smanjima na 21:15. Krenule su Dankinje da rešetaju u serijama gol golmanki Koreje i nakon 60 minuta semafor je pokazao 35:23. Eun Hi Rju je postigla 9 pogodaka dok je Dansku do pobede sa 6/6 vodila Rike Iversen. Danska je smeštena u grupi III a krenuće sa prvog mesta i sa 4 boda. Korejke kreću sa 2 boda.

U Torevijehi smo gledali vrlo zanimljivu utakmicu gde su Špankinje dočekale Austriju i lakše od očekivanog slavile pobedu sa 31:19 (14:6). Kada bismo pogledali prvi deo igre, možemo da kažemo samo da je Španija ostvarila zacrtano i nametnula svoj ritam. U 13. minutu je već bilo 7:1 a zatim od 25. minuta ponovo Španija ulazi u seriju i ne dozvoljava Austijankama da postignu gol do kraja prvog dela. Bilo je 14:6. U drugom poluvremenu smo gledali mnogo bolju Austriju. Postigle su 13 pogodaka ali ni to nije bilo dovoljno da se ugrozi visoka prednost Španije koja je bila favorit na ovoj utakmici. Patrisija Kovač je postigla 8 pogodaka za Austriju dok je Španiju vodila sa 9/9 Karmen Dolores Berenger Martin. Austrija će u drugom krugu krenuti sa poslednjeg mesta bez bodova dok će Španija sa 4 i +28 započeti nadmetanje u narednom krugu.

Rukometašice Hrvatske poražene su od Japana 26:28 u 3. kolu grupe G 25. Svetskog prvenstva i u drugi krug idu bez bodova. Bez Ćamile Mičijević, Dore Krsnik i Ivane Dežić koje je zahvatila korona, Hrvatska nije mogla do uspeha koji bi joj produžio nadu za prolazak u četvrtfinale. Pred neočekivanim i teškim zadatkom našla se hrvatska ženska seniorska reprezentacija nakon saznanja da su čak tri igračice pozitivne na COVID-19. Bez Ćamile Mičijević, Dore Krsnik i Ivan Dežić, selektoru su na raspolaganju ostale tri golmanke i 10 igračica, a čekao ga je Japan, odnosno utakmicu koja vredi dva boda u drugom krugu. Početna postava Hrvatske stoga je bila – Tea Pijević na golu, Paula Posavec i Ana Turk na krilima, Ana Debelić na crti te na bekovskim pozicijama Larisa Kalus, Valentina Blažević i Stela Posavec. Kako su ostali bez važnih visokih bekovskih igračica, Japan je na početku Hrvatice čekao na devet metara. A to je tražilo puno kretanja Hrvatske. Odlično se na početku u takvoj igri snalazila Stela Posavec jer je poput čigre prolazila kroz japanske redove. Nakon dva početna vođstva reperezentacije Hrvatske, Japan je prvi put poveo u šestom minutu. Tri minuta posle, imale su Japanke plus dva (4:6). Ali brzo su to stigle Hrvatice. Nažalost po njih, nekoliko uzastopnih grešaka i jedno isključenje otvorile su novu priliku za Japan pa su u 19. minutu ponovo pobegle na dva razlike (8:10). Ipak, pogrešna izmena igračice uz još jedno isključenje na japanskoj strani, otvorili su put Hrvatskoj do izjednačenja. A nešto kasnije, minimalna, ali i psihološka prednost ponovo je na strani “kraljica šoka”. Ipak, na poluvreme se otišlo s 14:14 jer su Japanke iskoristile svoj poslednji napad. Dobro su rukometašice Hrvatske otvorile drugo poluvreme. Za manje od četiri minuta otišle su na plus dva i kupile mogućnost nešto mirnije igre u napadu. Imale su priliku da odu na tri razlike i da uvedu utakmicu u puno mirnije vode, ali nisu to iskoristile reprezentativke Hrvatske. Uporne Japanke sve su vratile na početak u 40. minutu. Rizik japanskog selektora da zaigra 7-6 doneo je tri pogotka za redom pa je Hrvatska prvi put u 44. mogla da odahne pri rezultatu 22:19. Još kada je Lucija Bešen skinula sedmerac Klari Fransis Grej na prvi pogled otvorila su se vrata do pobede. Ali za to je trebalo još dosta da se namuče Hrvatice. Umor se jasno video na licima domaćih. Osim golmanke, Nenad Šoštarić je na klupi imao samo tri krila. Nije imao koga da pošalje da zameni iscrpljene bekovske igračice. A Japanke su letele terenom. I stigle do izjednačenja 23:23, a zatim u 53. i vođstva. Četiri japanska poklona, odnosno svoja napada, Hrvatska nakon toga nije uspela da iskoristi i rukometašice iz zemlje izlazećeg sunca uzele su ponuđeno. Četiri minuta pre kraja povele su 24:26 i rutinski privele utakmicu kraju. Sa šest golova, Larisa Kalus bila je najefikasnija igračica. Pet je dala Ana Turk. Kod Japanki najbolja je bila Kaho Nakajama s devet pogodaka. Hrvatska tako u drugi krug Svetskog prvenstva u Torevijehu odlazi bez bodova.