Junorke – W19 EHF Euro: Hrvatska osvojila 7. mesto na Evropskom prvenstvu!

0
231

Hrvatska ženska juniorska reprezentacija osvojila je 7. mesto na Evropskom prvenstvu. To je najbolje ostvarenje hrvatskih juniorki u poslednjih deset godina. U utakmici za 7./8. mesto, Hrvatska je pobedila Nemačku 24:20, i tako na najlepši mogući način zaokružila svoj nastup u Sloveniji.

Hrvatska je nakon dva početna vođstva Nemačke (0:1, 1:2), brzo preuzela stvari u svoje ruke. U 5. minutu imala je plus dva, a tri minuta posle i četiri pogotka viška na svojoj strani (6:2). Sjajno je u tim trenucima funkcionisala odbrana Hrvatske. Selektor Nemačke bio je prisiljen da pozove minut odmora već nakon sedam i po minuta igre. Obrana Hrvatske je praktično u svakom napadu, terala Nemice do pasivne igre i pucanja pod pretnjom uzimanja lopte.

Ali, malo po malo Nemačka je smanjivala prednost, budući da je serija tehničkih grešaka u napadu Hrvatske rasla poput pečuraka posle kiše. U 23. tako su Nemice stigle do izjednačenja 9:9, a minut posle i vođstva 9:10. Punih sedam minuta Hrvatska je bila bez pogotka. Za to vreme, Nemice su napravile niz od pet pogodaka za redom. Uz sve to, počela je dobro da brani Annabel Marie Kruger (5 odbrana) i Nemačka je otišla na plus dva (9:11) u 25. minutu. Ipak, završnica prvog dela pripada Hrvaticama koje u poslednjim trenucima uspevaju da izjednače na 12:12 i relativno zadovoljne da odu na poluvreme.

Nemačka je nastavak otvorila s dve igračice manje, uz prvi napad reprezentacije Hrvatske. I to su Hrvatice sjajno iskoristile. Postigle su četiri pogotka zaredom, uz jedan nerealizovani sedmerac i opet nakon vođstva 16:12 kupile mirnoću u igri. Nemačka je tražila rešenje u izolovanju Ane Buljan. Ali, su rukometašice Hrvatske bile spremne na to i odlično reagovale u igri pet na pet. Četiri gola prednosti, Hrvatska je uspela da sačuva, praktično bez većih napora, jer Nemačka, budući nema jakih bekovskih aduta, jednostavno nije nalazila način kako da prođe veoma čvrstu, agresivnu i pokretljivu odbranu Hrvatske. Četiri minuta pre kraja Hrvatska je došla do najveće prednosti od plus pet (23:18), i mirno privela utakmicu kraju.

Kapitenka Ana Buljan izabrana je za igračicu utakmice. Prvi strelac bila je briljantna Mia Brkić s učinkom sedam od sedam. Pet pogodaka dala je Klara Birtić, baš kao i Bruna Zrnić. Najbolja u nemačkim redovima Emma Hertha s pet pogodaka.

Hrvatska je tako Evropsko prvenstvo u Sloveniji 2021. godine, završila na 7. mestu. I ponovila uspeh od pre deset godina. Četiri prvenstva nakon toga, Hrvatska nikada nije uspela da uđe u drugi krug, tako da je ovo veliki uspeh. Osvajanjem sedmog mesta Hrvatska je osigurala direktan plasman na Svetsko prvenstvo sledeće godine koje će se takođe održati u Sloveniji.

W19 EVROPSKO PRVENSTVO: 7./8. MESTO
HRVATSKA – NEMAČKA 24:20