SP 2023 (Ž) – Iran porazio Grenland, Island bolji od Konga!

0
270

Jučerašnji dan na Svetskom prvenstvu u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj otvorile su reprezentacije Grenlanda i Irana koje su se borile za 31. mesto. Iako je Grenland imao ulogu izrazitog favorita, azijska selekcija je napravila iznenađenje i upisala prvu pobedu sa 23:28 (12:12). Sjajno su Grenlanđanke startovale i povele sa 5:1 u 12. minutu. Činilo se da će ova ostrvska zemlja nastaviti u tom ritmu ali se zatim budi Iran i dolazi do 8:8 u 22. minutu. U nastavku se nije ništa promenilo, igralo se gol za gol i na odmor se ide nerešenim rezultatom. U drugom poluvremenu kao da je istrčala neka druga selekcija Irana na teren. U 47. minutu Iran vodi 19:21 a zatim u 21:24. Grenland je totalno izgubio ritam da bi pred sam kraj Iran još pojačao ritam i serijom golova došao do 23:28. U selekciji Grenlanda najefikasnija je bila Bjerge sa 8 golova a Lorencen je sama skupila 7 odbrana. Na drugoj strani ponovo najbolja Merik sa 6 golova. Kalili Behfar je skupila 13 odbrana.

U narednoj utakmici sastale su se selekcije Paragvaja i Kazakstana gde je 29. mesto zauzela južnoamerička selekcija koja je slavila sa 36:30 (20:18). Do 9. minuta su Kazakstanke vodile minimalno a zatim se budi Paragvaj i sa 5:7 dolazi na 11:7. Nastavile su silovito i u jednom trenutku je semafor pokazao 17:10. U 21. minutu se budi Kazakstan i polako „topi“ prednost Paragvaja te na odmor ide sa -2. Samo 4 minuta je trebalo Evropskoj selekciji da stigne do izjednačenja (21:21). U nastavku Paragvaj pojačava ritam i vraća se na +2 da bi u 57. minutu serijom golova otišao na 36:29 a zatim Rejemetova smanjuje na 36:30 gde se utakmica završava. U selekciji Paragvaja je Portiljo Mieres postigla 9 golova a Mačuka Espinoza je imala 10 odbrana. Na drugoj strani je Kardina bila precizna 9 puta. Aitenova, Žaparova i Kolesničenko su imale zajedno 14 odbrana.

Vrlo zanimljivu utakmicu smo pratili u Nord areni gde su se za 27. mesto borile selekcije Kine i Čilea. Južnoamerička selekcija je slavila pobedu i iznenadila Kinu koja je bila favorit. Semafor na kraju pokazao 25:26 (13:15). Dobro su Čileanke startovale i imale početnu prednost da bi potom Kina na kratko povela sa 9:7. Usledila je serija golova Čilea te odlazi na 9:11 a zatim na odmor sa 13:15. U drugom poluvremenu je na kratko imala Kina prednost (19:18, 20:19, 21:20) a zatim ponovo Čile pojačava ritam i u 53. minutu vodi 21:23. Kineskinje su pratile ali jednostavno na kraju nisu imale dovoljno snage te je semafor pokazao 25:26. Li je u selekciji Kine bila najefikasnija sa 8 golova a Lu i Hu su imale 13 odbrana. Kod Čilea Lovera Salas je bila standardno dobra sa 5 golova. Piantini Avendano i Kortez Fuenzalida su imal takođe 13 odbrana.

Poslednju manje zanimljivu utakmicu jučerađnjeg dana pratili smo u Frederikshavnu gde je Island posle velike borbe savladao Kongo i osvojio 25. mesto na Svetskom prvenstvu. Islanđanke su bile izraziti favoriti ali to nisu u potpunosti opravdale jer je Kongo parirao tokom cele utakmice i na kraju je semafor pokazao 30:28 (14:14). Dobro je Kongo otvorio utakmicu i poveo 1:3 a zatim se Island vraća u utakmicu i odlazi na 5:3. U nastavku je bilo i 10:6 da bi potom Kongo ponovo zaigrao nešto jače u napadu i na odmor se ide sa 14:14. Tokom celog drugog poluvremena se igralo u ritmu gol za gol da bi u 57. minutu Island povisio na 29:27 i tako rešio pitanje pobednika. Na kraju 30:28. Sturludotir je upisala 6 golova dok su Torsteinsdotir i Renotudotir upisale 15 odbrana. Engombele je na drugoj strani bila precizna 10 puta a Kodia i Ntesi su imale 7 odbrana.