RETROSPEKTIVA: 1. HRL za žene – 12. kolo

0
243

Uzbudljivo je i zanimljivo bilo 12. kolo 1. hrvatske rukometne lige za žene. Favoriti Lokomotiva, Bjelovar i Umag ostvarili su očekivane pobede. U derbiju kola Koka je slavila u Čakovcu, a Murvica je iznenadila Sesvete i odnela im bod.

Lokomotiva očekivano nije imala poteškoća s mladom ekipom Splita 2010. Već nakon 15. minuta, zagrebački sastav je imao pet pogodaka razlike (10:5). Na poluvremenu je  prednost bila plus šest (16:10). U nastavku je Lokomotiva još malo pojačala tempo i nakon desetak minuta imala deset razlike (22:12). S dve velike serije po 5-0, Lokomotiva je na ulasku u poslednjih deset minuta bila na plus 17 ( 30:13). Završilo se tačno s 20 pogodaka razlike. S devet pogodaka Andrea Šimara bila je najefikasnija u redovima Lokomotive, dok su gošće predvodile Klara Birtić i Justina Stojanov s po četiri pogotka.

U derbiju zapadnog dela Hrvatske slavila je Koka. Veći deo prvog poluvremena protekao je u izjednačenoj igri. Tri minuta pre poluvremena Koka je ostvarila tri pogotka prednosti i to odnela na desetominutnu pauzu (12:15). U nastavku Koka je još bolje i jače reagovala i u 49. minutu otišla na plus osam. S tim je utakmica bila rešena. S 11 pogodaka Tea Jalušić bila je najbolja u gostujućim redovima. Gabrijela Bešen je upisala 11 odbrana od 24 udarca, što je sjajnih 46 posto. Kod domaćin najbolja Lea Vukojević s osam pogodaka.

Umag ni jednog trenutka nije imao poteškoća s ekipom iz Sinja. Od početka je to bila jednosmerna ulica. Domaćin je do poluvremena uspeo da stvori devet pogodaka razlike (22:13). U nastavku je sledilo malo opuštanje domaćina pa je tih 30 minuta pripalo Sinju s 15:12, ali konačna pobeda Umaga nije dolazila u pitanje ni jednog trenutka. Umag je tako ostao na deobi prvog mesta s Lokomotivom nakon deset odigranih utakmica.

Bjelovar je s lakoćom izašao na kraj s 1234 Viroviticom. Već nakon prvoga dela domaći sastav je imao je šest pogodaka razlike (20:14). Drugo poluvreme bilo je izjednačenije i završilo se sa 17:17. Tako je Bjelovar upisao drugu pobedu za redom, a 1234 Virovitica osmi poraz u nizu.

Sa samo 12 rukometašica Dalmatinka je doputovala u Dugo Selo. Deo ih je odustao od puta zbog povreda, deo zbog privatnih obaveza. A bodovi su bili veoma važni. Prvo poluvreme bilo je dosta izjednačeno i završilo se s plus dva za Dugo Selo, 15:13. U nastavku je presudila veća i bolja rotacija domaćih igračica, koje su sredinom poluvremena s plus četiri, otišle na plus šest i tako rešile pitanje pobednika. Čak 18 odbrana imala je Mara Budić. Josipa Bebek s 12 pogodaka predvodila je Dugo Selo, a Lana Jarak s pet pogodaka bila je najbolja kod Pločanki.

Sesvete i Murvica odigrali su utakmicu s mnogo uzbuđenja. Nakon izjednačenog prvog dela, u nastavku je domaći sastav kontrolisao situaciju na terenu sve do devet minuta pre kraja, kada su vodile 30:24. Onda je usledila pomalo neverovatna serija golova Murvice od šest golova za redom, pa je na kraju rezultat bio potpuno izjednačen. Rea Jelenović je postigla fantastičnih 15 pogodaka za Murvicu. Sesvete su najbolji igračicu imale u Lari Burić koja je devet puta bila precizna.

Rukometašice Podravka Vegete upisale su još jednu pobedu u nizu i to protiv Osijeka na domaćem terenu 32:25, poluvreme 19:8. Osma je to pobeda u ovoj sezoni u 1.HRL za žene, a koprivničke rukometašice sada imaju 16 bodova na tabeli i iščekuju odigravanje još nekih odloženih utakmica kao i nastavak Prvenstva u kom je cilj osvajanje još jedne titule. Utakmicu je pogotkom s crte otvorila Dragica Džono koja je u prvih pet minuta utakmice bila Podravkina najefikasnija igračica i koprivničke rukometašice su na 6:1. Gošće su u nastavku bez pogotka sve do 8. minuta kada za Osijek pogodak postiže Humel. Povukle su u nastavku Zadravec i Mugoša s krila, a do 11. minuta nema iznenađenja od strane osječkih rukometašica i Podravka je na 9:2. Raste prednost domaćih rukometašica i u nastavku smo mogli da vidimo atraktivne pogotke iz kontri i tranzicije. U 20. minutu Buljan pogađa sa šest metara i Podravka se odlepila na +10, rezultat je 15:5. Dominaciju nisu skrivale rukometašice Podravke ni do kraja poluvremena, a na odmor odlaze s dvanaest pogodaka prednosti, a rezultat je 19:8. U prvom poluvremenu su uz spomenutu Džono najefikasnije bile Zadravec koja je stopostotna s postignutih pet pogodaka te Buljan s četiri. Yuliya Dumanska je upisala osam odbrana, a nakon toga je gol preuzela Magdalena Ećimović. Prvi minuti drugog dela bili su rezervisani za pogotke u korist domaćih igračica, dva postiže Aneja Beganović iz kontre, a nakon toga Buljan je realiziovala još jedan sedmerac. Diže se tada Lacković i postiže tri pogotka za gošće, ali pozitivan niz osječkih igračica pogotkom izvan 9 metara prekida Franušić za 23:14 u 40. minutu utakmice. Vuku u nastavku po krilima mlade Škarić i Zrnić, ali smanjile su razliku gošće koje su deset minuta pre kraja prepolovile zaostatak. Nije to sprečilo Saračevićeve mlade snage koje ostaju koncentrisane do kraja i upisuju još jednu prvenstvenu pobedu 32:25. Zaluženu minutažu koju su i opravdale dobile su Popović, Škarić, Buljan, Mrđen i Zrnić te već konstantna u domaćim i evropskim utakmicama Franušić. Najviše pogodaka za Podravka Vegetu, ukupno šest postigla Ana Buljan, od toga su tri bila sedmerci. Golmanke su zajedno imale šesnaest odbrana. Dumanska je odbranila osam udaraca, a Tucaković i Ećimović po četiri.

HRL – ŽENE: 12. KOLO

LOKOMOTIVA ZAGREB – SPLIT2010 36:16
ZRINSKI – KOKA 23:29
BJELOVAR – 1234 VIROVITICA 37:31
DUGO SELO 55 – DALMATINKA 28:21
UMAG – SINJ 34:28
SESVETE – MURVICA 30:30
PODRAVKA VEGETA – OSIJEK 32:25