LMK 1. HRL U 17 (M) – Sesvete novi stari šampioni!

0
140

Nakon pet dana i 48 odigranih utakmica, Hrvatska je dobila nove prvake iz generacije U17. To su rukometaši Sesvete koji su odbranili trofej. U napetom finalu pobedili su Zagreb, a konačni rezultat bio je 27:23.

Treće mesto pripalo je Rugvici koja je s 31:22 pobedila Nexe.

Prva muška završnica ove sezona zaključena je podelom medaljama, ali i dodelom pojedinačnih nagrada. Najbolji strelac, s 50 pogodaka, je igrač Kozale Alan Franković. Najkorisniji igrač je Josip Tomić iz Sesveta, a najbolji odbrambeni igrač Stjepan Javorček iz Nexea. Titula najboljeg trenera pripala je treneru Sesveta Josipu Cvetkoviću.

U sjajnoj atmosferi pred više od hiljadu gledalaca, uz bubnjeve obe navijačke grupe, mladi rukometaši Sesveta i Zagreba odigrali su izvrsnu utakmicu. Bio je to mečl ekipa koje se međusobno odlično poznaju pa je bilo zanimljivo pratiti i taktičko nadmudrivanje trenera. Sesvećani su svojoj ekipi priključili i dvojicu igrača koji su bili u seniorskom sastavu na završnici Kupa. To je Josip Tomić i Ante Lasan. Branilac titule ulazi nešto mirnije u utakmicu i vodi 2:0, pa 3:1. ali Zagrepčani su to brzo stigli pa u 8. minutu imamo prvo izjednačenje (3:3). Nakon deset minuta igre Sesvetama se pojavio prvi problem. Ključni igrač odbrane Ante Lasan zaradio je drugo isključenje. Ipak, bez obzira na to nisu dopustili Zagrebu da preuzme vođstvo. U 14. minuti opet su imali dva gola razlike (6:4). U drugoj četvrtini bilo je dosta tehničkih grešaka na obe strane. To je donekle i razumljivo s obzirom na uzrast tih mladića. Bilo je samo pitanje ko će se pre stabilizovati i smanjiti broj pogrešnih dodavanja te steći malo opipljiviju prednost. Prve su to napravile Sesvete. I uskoro su bile na plus šest (11:5). Ipak nizom od tri gola za redom Zagreb je na ulasku u poslednjih deset minuta prepolovio svoj zaostatak (11:8). Nakon takve serije reagovala je klupa Sesveta minutom odmora. Bila je to dobra odluka jer su mladi Sesvećani uspeli da postignu još dva gola i tako podigli svoju prednost na pet gola viška (14:9). Silovito je Zagreb otvorio drugi deo. S dva gola opet je uhvatio priključak i činilo se nekom novom energijom krenuo u poteru za protivnikom. Nakon sedam minuta igre stigli su na minus dva (16:14) i utakmicu vratili u nemirne vode. Zagrebu je dodatnu sigurnost dao golman Lovro Veber koji je ulazeći s klupe uspeo da odbrani nekoliko teških udaraca Sesveta. Prednost plavih iz istočnog dela grada brzo se topila. Zagreb je igrao kao u transu. Nakon što su u 12. minutu stigli na samo gol zaostatka (18:17), morala je ponovo da reaguje klupa Sesvećana i tajm – autom pokušati da vrati mirnoću i napadu kakvu su imali u prvom delu. I upravo to se dogodilo. Sesvećani su brzo postigli dva gola i otišli na tri razlike što im je otvorilo mogućnost i poneke greške, ali i da dužim napadima troše vreme. Iako je Zagreb ozbiljno pretio, i nekoliko puta bio na gol zaostatka (20:19, 21:20), Sesvećani su sve izdržali. Svoj obol u tim trenucima, osim izvrsnog Josipa Tomića, dao je i golman Leo Branko Sunajko s nekoliko odbrana. Završilo se sa 27:23. Sedam golova kod pobednika dao je Vito Salaj. Jedan manje Josip Tomić. Kod Zagreba sedam golova Marka Grubišića te četiri Franka Skazlića.

U utakmici za treće mesto Rugvica je s 31:22 pobedila Nexe. U prvom poluvremenu pratili smo izjednačen meč gde je prednost prelazila s jedne na drugu stranu, a nijedna ekipa nije otišla na više od dva gola razlike. A upravo je s dva gola prednosti Rugvica otišla na odmor. Na semaforu je pisalo 14:16. Rugvica je drugo poluvreme otvorila na savršen način, s tri gola u nizu. Tako su se već u petom minutu nastavka odvojili na pet golova  razlike i svoju prednost do kraja više nisu ispustili. Tokom drugog poluvremena su ju samo dodatno povećavali. Konačni rezultat bio je 31:22 i tako igrači Rugvice sa Završnice odlaze s bronzom oko vrata.

Osim finala i utakmice za bronzu odigrano je još šest utakmica za konačni plasman.

U utakmici za 15. mesto Zamet je 23:20 pobedio Ribolu Kaštela, dok je 13. mesto pripalo ekipi Mornar Dramalj – Crikvenica koja je bila bolja od Varaždina 1930. Konačni rezultat bio je 25:19.

Ekipa Kozale završnicu je završila na 11. mestu jer su u svojoj poslednjoj utakmici pobedili Zadar 1954 rezultatom 28:22.

Na devetom mestu je ekipa BM 07 koja je s 19:18 pobedila Poreč. Napeta je bila utakmica za sedmo mesto između Koprivnice i Metković-Mehanike. Nakon 50 minuta na semaforu je bilo izjednačenih 25:25, a nakon boljeg izvođenja sedmeraca, pobedu i sedmo mesto odnela je Koprivnica.

Peto mesto pripalo je Osijeku koji je s 26:20 pobedio Rudar.