Kvalifikacije za SP 2023 – Makedonija prokockala +7 protiv Češke!

0
372

Reprezentacija Makedonije može da žali. Imala je veliku prednost, ali se iz Češke vraća nerešenim rezultatom (27:27) i kod kuće će tražiti potvrdu nastupa na Svetskom prvenstvu (SP) koje će se igrati u Švedskoj i Poljskoj 2023. godine, cilj je nastaviti kontinuitet na velikoj sceni koji traje od 2012. godine.

Izabranici Kirila Lazarova su u jednom trenutku imali sedam golova prednosti, ali nisu uspeli da to sačuvaju. Glavni problem bio je golman Mrkva koji je dobro branio (15 odbrana) kao i loša realizacija u poslednjih deset minuta koja je skupo koštala i umesto lakog revanša u Skoplju sledi nova prava drama. Svi rukometaši su dobili šansu i iskoristili je, a u Zlinu videli smo novog debitanta, to je Petar Atanasijević iz Eurofarm Pelistera 2 koji je prvi put obukao dres sa državnim grbom.

Revanš između Makedonije i Češke igra se u nedelju, a ovaj meč će imati posebne motive jer će prema najavama biti poslednji za kapitena Kirila Lazarova i Filipa Mirkulovskog.

Utakmica je počela odlično za Makedoniju. Česi su stalno grešili, to nije bio slučaj sa reprezentacijom Makedonije koja je greške kaznila golovima Taleskog, Kuzmanovskog, Peševskog i Georgievskog i imala prednost od 1:5. Češka je bila “čitana” skoro deset minuta i postigla je samo jedan gol. Svetla tačka bio je golman Mrkva, koji je ušao u dobar ritam i sa pet odbrana za petnaestak minuta sačuvao svoju reprezentaciju od debakla. Na sreću gostiju, Nikola Mitrevski je takođe bio sjajan. Utakmica je postala zanimljiva kada je od 4:8 Češka prepolovila zaostatak (7:9) agresivnijom odbranom, a taj plus od dva gola održan je do samog kraja poluvremena kada je Mirkulovski pogodio uz zvuk sirene za 10:13.

Početak drugog dela bio je furiozan za Makedoniju, tako da su stigli do najviših sedam golova prednosti (10:17). Postignuta su dva atraktivna gola “celepin”. Zatim je nastavljen taj ritam gde se održaval prednost od plus od pet, sve dok Mrkva ponovo nije ušao u seriju gde je bio neverovatan, a Češka je došla do -3. Ali, Makedonija je imala sjajnog Mitrevskog, a Georgievski je 15 minuta pre kraja vratio tu prednost od pet golova (15:20). Češka je pokušavala da se vrati u utakmicu ali nije uspela, jer je Kuzmanovski ukrao loptu i doneo šest golova prednosti (16:22). U poslednjih deset minuta je Makedonija utihnula, pre svega zbog raspoloženja protivničkog golmana, a u 57. minutu Češka je došla do dva gola zaostatka (22:24), zatim je bilo 23:24. Poslednju reč za nerešen rezultat imali su Česi posle jednog promašaja Makedonaca, a Kašparek je pogodio i doneo “X”.

Najbolji u reprezentaciji Makedonije bio je Filip Taleski sa pet golova, pre Kirila Lazarova i Georgievskog sa po četiri, dok je golman Nikola Mitrevski imao deset odbrana. U Češkoj su Jakub Hrstka i Matej Klima bili precizni po pet puta, a golman Tomaš Mrkva je skinuo čak 15 lopti.