EURO 2022 – Norveška posle produžetaka porazila Island!

0
292
Sander SAGOSEN (05), Elvar JÓNSSON (09), Ýmir GÍSLASON (11), Thomas Alfred SOLSTAD (32) and Olafur Andres GUDMUNDSSON (13) during the 5th place handball match Iceland vs Norway, Men’s EHF EURO 2022 Hungary, Slovakia, Budapest ,Hungary, 28.01.2021, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Reprezentacija Norveške uspela je da osvoji peto mesto na Evropskom prvenstvu nakon što je slavila protiv Islanda rezultatom 34:33 posle produžetaka, nakon čega je usledio niz uspona i padova obe reprezentacije, jer je posle 60 minuta rezultat je bio 27:27.

U uvodnom delu meča igra je bila izjednačena, dok je u nastavku Norveška kontrolisala rezultat. Posle 3:3, izabranici Kristijana Bergea sa tri uzastopna gola preko Solstada, Guliksena i Sagosena, došli su do 6:3. Islanđani su se na krilima Viktora Halgrimsona, koji je do prvog poluvremena imao šest intervencija, vratili u igru i serijom 2:0 smanjili na minus jedan, 5:6.

Island je postigao 2 gola a potom je Norveška uzvratila sa 3:0 i u 17. minutu utakmice povela je plus tri, 9:6. Reprezentacija Islanda nije mogla da nađe rešenje za raspoloženje Solstada i Guliksena, koji su u prvom poluvremenu bili gotovo nepogrešivi. Norveška je do kraja prvog poluvremena bila konstantno u prednosti od dva do tri gola, da bi nakon 30 minuta igre rezultat na poluvremenu bio 16:12 u korist Norveške.

U drugom poluvremenu su Islanđani pojačali ritam i stigli do 16:17. U tom trenutku se očekivalo da će Islanđani učiniti meč uzbudljivijim, ali je njihov sjaj ekspresno prekinut. Norveška je ponovo došla u situaciju da postiže lake golove i već u 40. minutu ima, 22:18.

Sebastijan Bartold dobio je crveni karton zbog faula. Island je u potpunosti iskoristio priliku i pad u selekciji Norveške. U 48. minutu Magnuson je izjednačio na 24:24. Bilo je 25:25 i Island je propustio šansu da dođe do dugo očekivanog vođstva. Ipak, skoro četiri minuta obe reprezentacije nisu mogle da iskroriste date prilike.

Island je konačno u 58. minutu, poveo sa 27:26, a za samo nekoliko sekundi Norveška je izjednačila na 27:27. Rukometaši Islanda pogrešili su u poslednjem napadu. Još petnaest sekundi ostalo je Norveškoj. U pokušaju da dođu do brzog gola Norvežani su izgubili loptu, a islandski rukometaš Jonson nije uspeo da okonča dramu pošto je udarcem sa distance promašio prazan gol Norveške. Posle 60 minuta igre bilo je nerešeno, 27:27. To je značilo da će meč ući u produžetke.

U prvih pet minuta produžetka krenuli su istim ritmom i uglavnom su igrali gol za gol. Prvi deo nastavka nije dao jasan znak ko će pobediti jer je rezultat ponovo izjednačen, 30:30.

U drugih pet minuta utakmice više sreće imali su Norvežani. Island nije iskoristio nekoliko napada, dok je u poslednjoj sekundi, rezultatom 33:33, Rajnkind uspeo da postigne gol i svom timu donese peto mesto na Evropskom prvenstvu.

Najefikasniji kod Islanđana bio je Omar Ingi Magnuson sa 10 golova dok je na drugoj strani Sander Sagosen postigao 8 golova.

Reprezentacija Norveške je pobedom protiv Islanda obezbedila direktno učešće na Svetskom prvenstvu sledeće godine. Island će morati da se bori za vizu za Svetsko prvenstvo kroz baraž.

IZBOR NAJBOLJIH POJEDINACA 2021 (FINALE)