EP 2024 U20 (M) – Slovenija uz dosta muka bolja od Izraela!

0
144

Reprezentacija Slovenije do 20 godina počela je nastup u grupnoj fazi na prvenstvu u Celju pobedom nad Izraelom 33:31 (17:13). Slovenci su nešto više od sedam minuta pre kraja zaostajali sa dva gola (26:28), a onda su za nešto više od dva minuta prelomili utakmicu u svoju korist (4:0). Najbolji strelac bio je najmlađi član slovenačkog tima Mai Marguč, kome je za 9 golova bilo potrebno 12 šuteva.

Pre prve slovenačke utakmice, gradonačelnik Celja Matija Kovač i predsednik Evropske rukometne federacije (EHF) Mihael Viderer otvorili su u dvorani Golovec premijerno prvenstvo sa 24 reprezentacije, gde će se do 21. jula odigrati 96 utakmica. Svečano otvaranje, brojni prijatelji i rođaci nisu ostavili ravnodušnim slovenačke nade, koji su meč otvorili u velikom grču. Izraelci su veći deo prvog poluvremena bili u egalu, uprkos crvenom kartonu koji je Ben – Or Gonen dobio posle 18 minuta igre zbog udarca u lice. Nepuna tri minuta pre odmora zaostajali su samo -1 (14:13), a onda je usledila silovita završnica Slovenije, koja je pre odmora postigla još tri gola (dva puta Ključanin i Marguč) i na odmor otišla prednošću od četiri gola.

Uprkos značajnom zaostatku, Izraelci se nisu predavali. U nastavku su pratili sa Slovencima uz konstantne promene u odbrani, raspoloženi golman Tal Peled (12 odbrana) i često igrajući bez golmana sa sedam prema šest u polju. Kada su sedam minuta pre kraja meča došli do svog najvećeg vođstva na meču (26:28), gledaoci na tribinama jednog od hramova slovenačkog rukometa zadržali su dah. Tim Klemna Luzara je tada pokazao pravi karakter, a odgovornost su preuzeli Marguč, kojeg su na tribinama pratili i najstariji brat i reprezentativac Gašper, i kapiten Lun Ključanin. Slovenci su sa četiri uzastopna gola izazvali uzbuđenje među navijačima. Eliran Markovič je dao nadu Izraelu golom u poslednjem minutu za -1, ali je sve bilo gotovo posle jedinog gola krilatice Maja Jelena, koji je 52 sekunde pre kraja meča doneo konačni rezultat 33:31.

U slovenačkom timu vredi istaći učinak Marguča, koji je na devet golova dodao još tri asistencije, dok je briljirao i Nace Zajc sa golom manje (osam) i tri asistencije.

U selekciji Izraela najefikasniji je bio Asaf Šaron sa 11 golova.