EHF EURO 2024 (M) – Hrvatska upisala pirovu pobedu protiv domaćina i osvojila 11. mesto!

0
137
Dominik KUZMANOVIĆ, Germany vs Croatia, Men's EHF EURO 2024 Germany, Cologne, Germany, 24.01.2024, Mandatory Credit © Axel Heimken / kolektiff

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobedila je Nemačku 30:24 u poslednjem meču 4. kola Glavne grupe 1 Evropskog prvenstva i na kraju osvojila 11. mesto. Samo je 2002. godine Hrvatska bila slabije plasirana. Ostaje uteha da je osigurala olimpijske kvalifikacije za Pariz koje se igraju od 14. do 17. marta ove godine.

Prepuna Lankses Arena stvorila je sjajnu atmosferu uoči poslednjeg meča Glavne grupe 1 16. evropskog prvenstva. Kako su sve dileme oko polufinala rešene u dva meča pre toga, Island je pobedio Austriju i zaustavio njihovu čaroliju, a Francuska je bila bolja od Mađarske, tako su obe te reprezentacije ostale na četiri osvojena boda pa je Nemačka s pet bodova već imala osigurano polufinale uoči utakmice s Hrvatskom. Takvim raspletom na dobitku je bila i Hrvatska jer je izborila Olimpijske kvalifikacije. Stoga je taj meč zapravo imao samo prestižni karakter. Hrvatski selektor morao je da napravi jednu promenu jer se na povredu požalio Zvonimir Srna. U ekipu je vraćen Marko Mamić. Početna postava bila je sledeća: Dominik Kuzmanović na golu, Filip Glavaš i Marin Jelinić bili su na krilima. Crta je pripala Veronu Načinoviću. Na bekovskim pozicijama utakmicu su počeli Tin Lučin, Luka Cindrić i Luka Lovre Klarica. S obzirom da je odbrana bila na bližoj strani, Duvnjak je ulazio i menjao Klaricu. Od šest početnih napada, dvaput su pogodili Hrvati, a čak četiri puta sjajno je odbranio Andreas Volf. I Nemačka je to pretvorila u vođstvo 3:5. U tom poslednjem napadu povredio se Tin Lučin pa je na teren morao Marko Mamić. Mučili su se Hrvati s nemačkom odbranom, ali im ipak Hrvati nisu dopustili da se ozbiljnije odvoje. U 10. minutu su bili na 5:5, a minut kasnije i poveli 5:6. U tim trenucima briljantan je na golu Hrvatske bio Dominik Kuzmanović. Nakon prve četvrtine, i odbrana je počela da deluje sigurnije. Tako su Hrvati Nemačku ostavili sedam minuta bez gola i na minus dva u 17. minutu (8:6). Ali napad za tri razlike nisu realizovali i Nemačka je odgovorila s dva gola te su “Kockasti” u 19. minutu bili na početku (8:8). Ne zadugo. Jer su Hrvati opet uspeli da povežu dva gola i da odu na 10:8. I čuvali su tu prednost pa je i podigli za gol jer je rešavanje napada u svoje ruke preuzeo Domagoj Duvnjak. Postigao je tri gola za redom kao u najboljim danima (13:10). Ipak, to Hrvati nisu uspeli da sačuvaju do odmora. Domaćin je u silovitom naletu postigao četiri gola za redom i ponovo preuzeo vođstvo, 13:14, i malo zadovoljniji otišao u svlačionicu. Posebno impresivan bio je Dominik Kuzmanović s osam odbrana. Skupio je dve više od  slavnog kolege na drugoj strani.

Nemački selektor promenio je praktično celu svoju postavu u nastavku. I ponudio je priliku da se možda pobedom Hrvati oproste od evropskog prvenstva. Na krilima mladog golmana Hrvatske koji je začarao svoju mrežu, Hrvatska je nakon devet minuta imala prednost od dva gola (17:15). To je nateralo nemačkog selektora da pozove minut odmora. I Nemačka se ponovo vratila u egal (17:17). Ali nisu Hrvati dopustili da povede. Nakon što su poveli 18:17, promašili su dva zicera u kontri i ponovo ponudili priliku protivniku da se vrati u utakmicu. Srećom, po ko zna koji put spasio je Hrvatsku “Domo”. Sad Hrvati beže na plus četiri (23:19). Bio je to 48. minut. Alfred Gislason odlučio je da pozove svoj poslednji minut odmora. I vratio je u igru Jurija Knora i Juliana Kostnera. Nije mu pomoglo. Hrvatska je napravila niz od 6:0 i otišla na velikih šest razlike (25:19). Pokušavali su Nemci na sve načine ne bi li preokrenuli rezultat, ali Hrvati su izdržali i pobedom 30:24 oprostili se od evropskog prvenstva. Osvojili su 11. mesto, što je drugi najslabiji rezultat u istoriji nastupa na evropskim smotrama. Slabiji su Hrvati bili samo 2002. godine kada je osvojeno poslednje 16. mesto.

HRVATSKA: M. Mandić -/-, D . Kuzmanović 22/46, L. Mihić 1/2, D. Duvnjak 4/7, M. Šoštarić 2/3, I. Karačić 6/10, M. Maraš 3/5, V. Načinović 3/4, T. Kušan 1/2, M. Mamić 0/2, L. Cindrić 1/4, M. Šipić -/-, F. Glavaš 3/4, L. L. Klarica 4/6, M. Jelinić 2/2, selektor: Goran Perkovac

NEMAČKA: D. Spath 8/25, A. Wolf 6/19, N. Lichtlein 2/2, J. Golla 4/5, S. Heymann 4/8, J. Fisher 1/4, J. Knorr 3/6, J. Kostner 2/5, Ph. Weber 0/1, R. Uscins 2/6, K. Hafner 1/3, R. Dahmke 3/5, L. Mertens 0/2, Ch. Steinert 0/2, T. Kastening 1/3, J. Kohlbacher 1/3, selektor: Alfred Gislason