EHF EURO 2024 (M) – Francuska opravdala ulogu favorita protiv Makedonije!

0
161

Seniorska reprezentacija Makedonije, u utakmici koja je obeležila svetski rekord i 55.000 gledalaca, nakratko je parirala Francuskoj, potom doživela poraz (29:39) na otvaranju Evropskog prvenstva (EP) koje se igra u Nemačkoj. Jedan od glavnih favorita za medalju imao je težak početak, ali se potom konsolidovao i nije dozvolio reprezentaciji Makedonije da igra u svom ritmu. Tim Kirila Lazarova sada igra još jedan zanimljiv meč, to je protiv domaćina Nemačke u Berlinu.

Selektor Lazarov se opredelio za očekivanu postavu bez Kizića i Đorđijeva, a Francuska je uzvratila sa svim svojim zvezdama i legendom Nikolom Karabatićem. Taleski za Makedoniju i Deska iz selekcije Francuske postigli su prve golove i od starta se igralo vrlo brzo. Džonov je bio vrlo raspoložen i sa dva gola je izjednačio na 4:4 u 7. minutu. Mitrevski je podigao publiku sa dve odbrane, a pogodio je i Peševski sa pozicije kružnog napadača. U devetom minutu Kosteski je pogodio iz kontre za prvo vođstvo Makedonije (5:6). Kuzmanovski nije pogodio za +3, a Gijom Žil je pozvao tajm-aut na polovini poluvremena pri 8:10 za Makedoniju.

Početničke greške donele su lake golove francuskim krilima i izjednačenje u 17. minutu (10:10). Šest minuta Makedonija nije postigla gol a serijom od 4:0 su igrači Gijoma Žila ponovo došli do prednosti. Tehničke greške Makedonije su postajale sve učestalije i Lazarov je u 24. minutu pozvao tajm-aut na 14:11. Mitev je prekinuo ritam Francuske, ali je prvo poluvreme završeno golovima Prandija (17:13).

U uvodnih deset minuta drugog poluvremena Francuzi su održavali visoku prednost. Bilo je 23:17, a Mitev je ponovo na lep način pogodio i smanjio na 23:18. Turna je pravio mnogo problema Makedoniji. Francuska je mogla i na veću prednost, ali je golman Mitrevski zaustavio Karabatića u pokušaju da postigne gol. Ipak, Francuzi pogađaju za 25:18, što je do tada bila najveća prednost rivala u ovom duelu.

Nastavak utakmice doneo je brzu igru i gol za gol, u 45. minutu bilo je 28:21, na ulazu u poslednjih deset minuta bilo je 32:25 i praktično je meč već bio završen jer favorit nije dozvolio Makedoniji nijednom da se približi i ugrozi prednost. U finišu su prvi put Francuzi imali dvocifrenu prednost (37:27), prednost kojom je završen meč.

Najbolji strelac za Makedoniju bio je Žarko Peševski sa sedam golova, ispred Ivana Džonova sa pet golova. Za Francusku najbolji strelac bio je Hugo Deska koji je postigao sedam golova, šest u prvom poluvremenu i proglašen je za MVP-a, a Dilan Nai je postigao šest golova, dok je Dika Mem postigao pet golova.

FRANCUSKA – MAKEDONIJA 39:29 (17:13)

Deska 7, Nai 6, Mem 5, Prandi 4, Mae 3, Fabregas 3, Konku 3, Ričardson 2, Turna 2, Remili 1, Karabatić N. 1, Karabatić L. 1, Port 1, Dezbone (7/20 odbrana), Bolzinger (5/21 odbrana).

Peševski 7, Džonov 6, Kuzmanovski 4, Lazarevski 4, Mitev 3, Taleski 3, Markoski 1, Kosteski Ne. 1, Kosteski Ni. 1, Mitrevski (10/43 odbrana).